NÍZKOENERGETICKÝ DREVODOM
Je úsporný dom, v ktorom je potreba energie na vykurovanie nižšia ako pri klasickej výstavbe. Podľa legislatívy je potreba tepla na vykurovanie nízkoenergetického domu o 50% menšia ako pri bežnej budove stavebného fondu. Súčasným normám takáto budova nevyhovuje.
Základom koncepcie nízkoenergetického domu je minimalizácia tepelných strát budovy
(dostatočná tepelná izolácia obalových konštrukcií) a využívanie energie prostredia.
Pri znižovaní tepelných strát hrá okrem dostatočnej tepelnej izolácie dôležitú úlohu orientácia stavby voči svetovým stranám a kompaktný tvar pôdorysu budovy. Na vykurovanie a prípravu teplej vody sa často používajú obnoviteľné zdroje energie v kombinácii s nízkoteplotným vykurovacím systémom (podlahové vykurovanie).
Legislatíva prináša mnoho pojmov pojmov, ktoré zatrieďujú budovy podľa ročnej mernej potreby tepla na vykurovanie.
Pre lepšiu orientáciu sú tieto pojmy rozdelené podľa ročnej mernej potreby tepla na vykurovanie na energetické štandardy v nasledujúcej tabuľke.
Zabezpečiť tepelnú pohodu v zimných mesiacoch už v dnešnej dobe nie je problém, zabezpečiť však vnútornú pohodu aj v letných mesiacoch je oveľa zložitejšia úloha.
Čoraz častejšie letné horúčavy už potrápili nejedného z nás. Tienenie presklených plôch v kombinácii s izolačnými materiálmi s vyššou tepelnou kapacitou sú tou správnou voľbou. Izolácie z drevného vlákna dokážu dlhšie chrániť interiér pred letnou horúčavou, ako bežne používané izolácie z minerálnej vaty alebo polystyrénu.